Dövme silme uygulamalarında, günümüzde çoğunlukla lazerle tedavi tercih edilmektedir. Bu tedavide kullanılan lazerler Q-Switch lazerlerdir. Q-Switch lazerlerin özelliği ise ayarlanan enerji miktarını çok kısa sürede verebilmeleridir. Dövme silmede lazer ışığının dalga boyuna göre lazer ışınının etkili olduğu renkler vardır.

Dövmenin rengine uygun dalga boyunda ki Q-switch lazerle ile atış yapılır. Dövmenin yapımında kullanılan boya parçalanır. Parçalanan boya hücreler tarafından taşınarak vücuttan atılır.

Döve silmede kısa sürede başarılı sonuçlara ulaşmak için dövmenin eski olması, koyu renklerden oluşması, tek renk olması, gibi etkenler süreci olumlu yönde etkiler. Çok renkli dövmeler, açık renkli dövmeler ve metalik pigment kullanılan dövmelerde sonuca ulaşmak için çok fazla sayıda seans yapmak gerekebilir.

Lazerle dövme işleminde sık kullanılan lazerler :
Q switch ND YAG lazer 1064 nm
 (siyah, lacivert renkli dövmeler)
Q switch ND YAG 532 nm KTP lazer (kırmızı, mor, turuncu renkli dövmeler)
Q switch ruby lazer (siyah, lacivert, yeşil renkli dövmeler)
Q switch alexandrite lazer (siyah, lacivert, yeşil renkli dövmeler)
Pulsed dye pigment lazer (kırmızı, yeşil, lacivert renkli dövmeler)

 


Cevaplar
Dövme silme işleminden sonra yan etkiler nelerdir?

Lazerle dövme silme işleminden sonra beklenen yan etkiler şöyle sıralanabilir: Ciltte kızarıklık ve kabarmalar 24-48 saat sürebilir. Kabuklanmalar olabilir. Alerjik reaksiyonlar görülebilir. Demir ve Titanium Oxide pigmenti içeren boyalarla yapılan dövmelerde renk koyulaşmaları görülebilir.